2 Nisan 2008 Çarşamba

NASA'dan Haftanın Fotoğrafı, Toz Fırtınaları ve Sahra Tozu

NASA yer gözlem fotoğrafları haberlerinde bu hafta ülkemizden bir fotoğraf var.
Sahra çölü üzerinden kalkan toz bulutlarının nasıl tüm ülkeyi sardığını gösteren ilginç bir fotoğraf.

Biz bu tozu 26-30 Mart tarihlerinde bizzat yaşadık. Hafif çise şeklindeki yağmur bu tozla birleşerek adeta her yeri kırmızıya boyadı.

Bu Sahra tozlarının yoğun olduğu dönemlerde sara, bronşit ve benzeri solunum rahatsızlığı olanlar mutlaka önlem almalıdır.

Çeşitli bilim adamları tarafından Sahra tozunun Karadeniz'in verimliliğinin kaynağı olduğuna dair iddialar var. Oysa tozun en yoğun olarak denize yağdığı Libya körfezi ise dünyanın en verimsiz alanları arasında sayılabilir.

Fotoğraftaki bir detaya lütfen dikkat edin, henüz Mart ayının son günleri olmasına rağmen, Kastamonu-Sinop sınırındaki Yaralıgöz, Çankırı'daki Ilgaz, Toroslarda bir iki küçük bölge ve Doğu Anadoludaki yüksek rakımlar dışında kar örtüsü tamamen ortadan kalkmış durumda.
Önümüzdeki yazın çok kurak geçeceğini tahmin etmek bir kehanet olmasa gerek.

Aşağıda gördüğünüz fotoğrafın üzerine tıkladığınızda çok yüksek çözünürlüklü bir NASA fotoğrafına ulaşacaksınız.


Bu toz fırtınaları sadece Sahra çölünden kuzeye ülkemiz ve Balkanların üzerine doğru gerçekleşmez. En büyüklerinden biri yine Sahra Çölü'nden batıya, Atlas Okyanusu üzerine doğru hareketlenir.
Bir diğeri ve en önemlilerinden biri Avustralya'da, iç bölümden batıda Sidney, Melborn ve Canberra gibi büyük şehirlerin üzerine (aşağıdaki fotoğraf) gelerek hayatı felçe uğratır.

Avustralya'daki Toz Fırtınası

Yine Orta Asya'dan Sarıdeniz ve Japonya üzerine ve ABD'de güneyin ve iç bölgelerin kurak alanlarında olmak üzere dünyanın çok farklı yerlerinde meydana gelir.

Hiç yorum yok: