25 Mayıs 2008 Pazar

Av Raporları, Yasalar ve Amatör Balıkçı Forumları

Av raporlarının amatör balıkçı forumlarında ele alınışları çok farklıdır.
Kimileri vardır;
www.balikavi.net gibi... her balığı tek tek inceler, zaman, mekan, tür ve miktar yasaklarına aykırı bir durum var mı diye...

www.baliktayiz.com gibileri, bırakın yasaları, daha ileri ne yapabiliriz, yasadan da öte amatör balıkçılıkta etik değerler oluşturmak mümkün müdür, onu araştırır...

ve kimileri vardır, balık sevdası koyar adını, katliamın, yalanın, uydurmanın yanında, doğrunun karşısında olur...

Adam resmen katliam yapmıştır ve evet yaptım der...

balık sevdası yöneticileri, yok sen katlim yapmadın, sana katliam yaptı diyenin dilini keseriz kabilinden davranır. Uyaran üyeyi susturmaya çalışır. Uyaranları tehdit eder, katliam yapanın avukatı kesilir.

Bilmiyor olabilirsiniz, ama bileni dinlemiyorsanız;
sizde ard niyet vardır, başka hesaplar vardır. Güç sandığınız şeyi kötüye kullanma vardır.

Aşağıda adı geçen sitenin ürettiği avcı tipinin ve sitenin olağan av raporlarının bir yansıması vardır.

Alıntı:
aygroup tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kısaca tarif etmek gerekirse Alabalık avı diğer balıkların avına benzemez İki kişi bir arada olmaz.En verimli av tek kişidir.
Yeni gittiğimiz bir alabalık avının görüntülerini arkadaşlar ile paylaşmak istedim..
Herkese selamlar....

Bunlar da balıklarımız....
Ve hemen bu raporun ardından başka bir tür için verilen ve yöneticiler tarafından alkışlanan bir av raporundan kesitler

Bir başkası (Balığın teki 4300 gram, tamamı bilin bakalım ne kadar, ve bilin bakalım bir amatör bir günde en çok ne kadar balık avlar? Rayting için göz yumamıyacaklıarı hiç bir yasadışılık yok maalesef.

bu balık la 20 dakika uğraştım 4,300 erkek balıktı hırçındı çok uğraştırdı


Bu da sitenin katliamcı avukatı yöneticisinin itirafı. Sebep ne olursa olsun, hele hele pek çok kişinin yararlandığı bir ortamda yasalara uymamayı savunmanın bir gerekçesi olabilir mi?
Alıntı:
Admiral tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Gelin size bir anımı anlatayım;

Bu forumu kurmadan önce başka bir forumun moderatörü henüz olmamışken başımdan enteresan bir şey geçti. Boğazda avlanırken palamut zamanıydı ve çok boldu, yaklaşık 100 iğneli bir çapari hazırlanmıştı. İkinci boğaz köprüsü altında köprü ayaklarına bir o yaka bir bu yaka motorla gezerek 78 adet palamut yakalamıştım. Bu arada 60 küsür lüfer de cabası.
Maalesef ülkemizde etçi tipi amatör balıkçılık yaygındır. Bunun değişmesine ön ayak olmak isteyen kişiler olduğu gibi, bu durumu muhafaza etmek isteyen, bu durum üzerinden maddi-manevi rant elde etmek isteyenler de var. Zaten biz bunun savaşını veriyoruz.

Kısa ve öz...Söylenecek fazlada bir şey kalmamış zaten.

Her türlü forumdan itilip kakılan katliamcılar, cahiller, bilgi hırsızları ne varsa orada kabul görür... Övülerek ön plana çıkarılır ve pek çok meraklı amatör ruhlu kişiye allayıp pullayıp yutturmaya kalkarlar. Zaman gerçek amatör ruha sahip olanların yanındadır. Elbet bir gün bu maske düşer.

En başa Jandarma İhbar Hattı diye topik açmışlar, ama bu hatlara şikayet edilmesi gereken her şey balık sevdası tarafından tam destek görür...

Reyting hesapları gözleri bürümüş, böyle bilmediğim, tanımadığım pek çok kişi de onlara uymuş...

sus pus...
aka kara,
karaya ak,
ya da akı karayı bırak,
sus, makama mevkiye bak

geçerli akçe olmuş. Oysa suç karşısında susan suça ortak olur. Var mı bundan ötesi? Suç karşısında susma hakkını bize kim verdi ki, kim bu hakkı elimizden alacak.

Ey benim amatör balıkçılığım... iyi ki tırıvırı var...
O da olmasaydı, ne yapardık?

10 yorum:

İbrahim dedi ki...

Yakup Bey size sonuna kadar katılıyorum ve en son bahsi geçen sitede Yaban Tv diğer adı Katliam Tv tartışmasından sonra kendim ayrıldım. Bu insanalrın gözünü şan şöhret bürümüş ve ne yazık ki; bir dönem bu insanlarla birlikte sohbetler etmişiz ve onlara inanmışız.

Yakup ERDEM dedi ki...

Maalesef İbrahim Bey böyle işte.

Orada çok sayıda amatör ruhlu insanın da bulunması, sohbete katılmak ve elimizden geliyorsa katkıda bulunmak amacıyla girmemize neden olmuştur.

Pek çok konuda yanlıştan da öte yalan içine girdiklerini görüp usulünce açıklamamız her zaman ukela yöneticilerine batmıştır.

Son olarak kendimi savunamayacağım ortamda imalı sözlerle bu yalanlara devam etmeye kalktıklarında, çok değer verdiğim bir dost da isyan ederek oradan ayrılmıştır.

Biz elimizden geleni yaptık ve söyledik. Gerisi onların ve yalanlarına ortak olanların bileceği iştir.

Nail SARI dedi ki...

Sayın Yakup Hocam. Az önce sitenize girdim ve bu konuyu gördüm.
İnanılmaz bir durum bu. Bu kişiler sitelerine daha fazla üye katılsın diye bu katliamlara nasıl göz yumabilmişler? Çok üzülüyorum.
Hocam ellerinizden öpüyorum.

Yakup ERDEM dedi ki...

Ah Nail kardeşim.
Yasalardan da ileri etik değerler oluşturmak...
Kimin ne kadar kötü davrandığına değil, bizlerin doğa ve balıkçılık için ne yapabileceğine bakmak...

İşte bu iki madde Nail SARI ve www.baliktayiz.com demek.

Esas minnet duygularının büyüğü sanadır.

İyi ki varsın.

apartman balıkçısı dedi ki...

Geçmiş olsun...

Bir ava "katliam" demekle "alçakça yapılmış bir av" demek arasında hiç bir fark yok. Alçakça av diyen ile bu alçakça yapılan avı yapan hala orda ama katliam diyen yok.

Bir forum yöneticisi için adil olmak çok ama çok zor bir şey... Kantarın topuzunun kaçtığı zamanlar olur. Ancak hiç bir şey böyle göstere göstere de yapılmaz.

Adam olacak çocuk baştan belli olur. Muhterem yöneticinin ne olacağı daha önceki yöneticilik uygulamalarıyla belli olmuştu zaten. Üzüldüğüm tek şey var. Orda gerçekten de çok ama çok değerli dostlar var. Onlara yazık oluyor... Yoksa Yakup ERDEM'i uçursan ne olur uçurmasan ne olur? Yakup ERDEM'in Türk Amatör Balıkçılığı için yaptıkları ortadadır. Ya diğerlerinin?... Ya bizlerin?...

Br defa ayıp denen bir şey var. Hiç yaşlılara saygısızlık yapılır mı? Değil mi Hocam? :))

apartman balıkçısı dedi ki...

Geçmiş olsun...

Katliam ile alçakça av arasında hiç bir fark yok. Katliam diyen dışarda alçakça diyen içerde. Bunlara sebep olanda keza içerde...

Yakup ERDEM'i uçursan ne olur uçurmasan ne olur? Yakup ERDEM'în bu ülkenin amatör balıkçılığına yaptığı katkılar meydandadır. Ya sizin? ya bizim? Kaybeden kim?...

Muhterem şahsın yöneticilik yetenekleri zaten daha önceki deneyimlerinde belli olmuştu. Bu konuda yazmak bile abesle iştigal. Üzüldüğüm tek şey ordaki diğer çok ama çok değerli arkadaşlarımız. Belki de bu konuda en çok üzülen onlar...

Zaten yaşlılara saygısızlık etmek bile ayıp değil mi Hocam:) :)

Yakup ERDEM dedi ki...

:) Ben de diyorum bu apartman balıkçısı kim...
De get... Kim yaşlıymış... :)))

Yakup ERDEM dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
Yakup ERDEM dedi ki...

Bu konuda bir arkadaşımız aşağıdaki yorumu eklemiş.
Aynen aktarıyorum. İyi niyetle kaleme alınmış gibi. Ama hakkımda ahkam keserken ve 650 alabalığı ağ ile avlayan adamı savunurkenki bu tavır aynen bu mesajda da devam ediyor ve yukarıdaki metindeki ifadelerimin ne kadar doğru olduğunu gösteriyor.
Örnek olarak verilen alabalık av raporunda küçük olduğu için salınan bir, alıkonan iki alabalık var. Sezon serbest, alıkonan balıklar 20 cm yi geçiyor.
Sizce Hürriyet beyin büyük bir özür borcu yok mu?
----------------
isimsiz "Av Raporları, Yasalar ve Amatör Balıkçı Forumları" gönderinize yeni bir yorum yaptı:

merhaba
önce sizin art niyetli olduğunuzu söylemek istiyorum bu yazdıklarımı silebilirsiniz. yada bloğunuzu okuyanların faydalanmasını sağlayabilirsiniz.anlatmış olduğnuz balık forumlarının hepsine üyeyim.
öncelikle her forumda bu tip yanlışlar olabilir örnek
balıkavı net http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=20568
alabalık avı yasak olamsına rağmen avlanmış.
ilk konuda site admini yaptığı yanlışı anlatmıştı ve siz en can alıcı noktalarını kesip atmışsınız
alabalıklar var dizin halince bunlara hepimiz katliam diyerek karşı çıktık konu silindi
ben hürriyet lütfen çok daha objektif olun ve doğru yazılar yazın.forumlar bilgilenmek içindir
sevgilerimle
hürriyet
---------------

Adsız dedi ki...

Maalesef forumlarda bilgisiz yöneticiler sayesinde her türlü savrukluk devam ediyor. Genelde birbirini tekrar eden alıntı daha doğrusu çalıntı bilgilerle bu iş yürütülmeye çalışılıyor.
Aşağıda emek verilerek hazırlanmış bir çizimin, başka bir forum yöneticisi tarafından alıntı olduğuna dair hiç bir not olmaksızın yayınlandığı bir örnek yayınlıyorum.
[url]http://lh6.ggpht.com/yakuperdem/SMYnQM_zBhI/AAAAAAAAAaw/iYY5z6EXQHM/Image3.jpg[/url]