25 Mayıs 2008 Pazar

Av Raporları, Yasalar ve Amatör Balıkçı Forumları

Av raporlarının amatör balıkçı forumlarında ele alınışları çok farklıdır.
Kimileri vardır;
www.balikavi.net gibi... her balığı tek tek inceler, zaman, mekan, tür ve miktar yasaklarına aykırı bir durum var mı diye...

www.baliktayiz.com gibileri, bırakın yasaları, daha ileri ne yapabiliriz, yasadan da öte amatör balıkçılıkta etik değerler oluşturmak mümkün müdür, onu araştırır...

ve kimileri vardır, balık sevdası koyar adını, katliamın, yalanın, uydurmanın yanında, doğrunun karşısında olur...

Adam resmen katliam yapmıştır ve evet yaptım der...

balık sevdası yöneticileri, yok sen katlim yapmadın, sana katliam yaptı diyenin dilini keseriz kabilinden davranır. Uyaran üyeyi susturmaya çalışır. Uyaranları tehdit eder, katliam yapanın avukatı kesilir.

Bilmiyor olabilirsiniz, ama bileni dinlemiyorsanız;
sizde ard niyet vardır, başka hesaplar vardır. Güç sandığınız şeyi kötüye kullanma vardır.

Aşağıda adı geçen sitenin ürettiği avcı tipinin ve sitenin olağan av raporlarının bir yansıması vardır.

Alıntı:
aygroup tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kısaca tarif etmek gerekirse Alabalık avı diğer balıkların avına benzemez İki kişi bir arada olmaz.En verimli av tek kişidir.
Yeni gittiğimiz bir alabalık avının görüntülerini arkadaşlar ile paylaşmak istedim..
Herkese selamlar....

Bunlar da balıklarımız....
Ve hemen bu raporun ardından başka bir tür için verilen ve yöneticiler tarafından alkışlanan bir av raporundan kesitler

Bir başkası (Balığın teki 4300 gram, tamamı bilin bakalım ne kadar, ve bilin bakalım bir amatör bir günde en çok ne kadar balık avlar? Rayting için göz yumamıyacaklıarı hiç bir yasadışılık yok maalesef.

bu balık la 20 dakika uğraştım 4,300 erkek balıktı hırçındı çok uğraştırdı


Bu da sitenin katliamcı avukatı yöneticisinin itirafı. Sebep ne olursa olsun, hele hele pek çok kişinin yararlandığı bir ortamda yasalara uymamayı savunmanın bir gerekçesi olabilir mi?
Alıntı:
Admiral tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Gelin size bir anımı anlatayım;

Bu forumu kurmadan önce başka bir forumun moderatörü henüz olmamışken başımdan enteresan bir şey geçti. Boğazda avlanırken palamut zamanıydı ve çok boldu, yaklaşık 100 iğneli bir çapari hazırlanmıştı. İkinci boğaz köprüsü altında köprü ayaklarına bir o yaka bir bu yaka motorla gezerek 78 adet palamut yakalamıştım. Bu arada 60 küsür lüfer de cabası.
Maalesef ülkemizde etçi tipi amatör balıkçılık yaygındır. Bunun değişmesine ön ayak olmak isteyen kişiler olduğu gibi, bu durumu muhafaza etmek isteyen, bu durum üzerinden maddi-manevi rant elde etmek isteyenler de var. Zaten biz bunun savaşını veriyoruz.

Kısa ve öz...Söylenecek fazlada bir şey kalmamış zaten.

Her türlü forumdan itilip kakılan katliamcılar, cahiller, bilgi hırsızları ne varsa orada kabul görür... Övülerek ön plana çıkarılır ve pek çok meraklı amatör ruhlu kişiye allayıp pullayıp yutturmaya kalkarlar. Zaman gerçek amatör ruha sahip olanların yanındadır. Elbet bir gün bu maske düşer.

En başa Jandarma İhbar Hattı diye topik açmışlar, ama bu hatlara şikayet edilmesi gereken her şey balık sevdası tarafından tam destek görür...

Reyting hesapları gözleri bürümüş, böyle bilmediğim, tanımadığım pek çok kişi de onlara uymuş...

sus pus...
aka kara,
karaya ak,
ya da akı karayı bırak,
sus, makama mevkiye bak

geçerli akçe olmuş. Oysa suç karşısında susan suça ortak olur. Var mı bundan ötesi? Suç karşısında susma hakkını bize kim verdi ki, kim bu hakkı elimizden alacak.

Ey benim amatör balıkçılığım... iyi ki tırıvırı var...
O da olmasaydı, ne yapardık?