25 Temmuz 2010 Pazar

AY VE BALIKÇILIĞA DAİR II

Bir Örnek

Yazımıza konunun tamamen olta balıkçılığıyla ilgili olduğunu hatırlatarak başlayalım. Zira metni ticari balıkçılık sitelerine kopyalayanlar oldu. Orada okuyanlardan da olumlu/olumsuz tepkiler geldi.
Devam edecek diyerek bir önceki yazımızı sonlandırmıştık. Fakat ay ile verimli balık avı arasındaki ilişkinin bütün sırlarını aslında ortaya koymuştuk. Yazıyı çeşitli platformlarda paylaştık ya da pek çok kişi kendi alanına kopyaladı ve çok sayıda insana ulaştı. Bu güne kadar formülü çözüp bize geri dönüş yapan ve çözümü paylaşan tek kişi olmadı.

Bu gün konuya ilgi duyanları bir ileri noktaya taşıyacak, okumayı sevmeyenlerin ise yine kafasını karıştıracak günlük örnek vereceğiz.
Bu gün 25 Temmuz 2010, ay dolunay evresinde. Hicri takvim Şâban ayının 13 ünü gösteriyor. Yarın (14 Şâban) ay tam dolunay evresinde olacak (Hicri takvimin esas adı “Ay Takvimi” dir. Ayın günleri gökteki ayın şeklini gösterir: 1 yeni ay, 14 dolunay, 28 eski ay)
Moonphase 3.3 yazılımının ekran görüntüsü aşağıdadır.


Ne deniyordu;
“Tecrübeler dolunaydan üç gün önce ve yeni aydan üç gün sonraki günlerde balık avının daha iyiye gittiğini bazen de daha büyük avlara yöneldiğini söylemektedir. Özellikle bu iki ay evresinin öncesi ve sonrasındaki dönemlerde oltalarımızda çok kuvvetli vuruşlar alacağımız kesindir.”

Yani ilk yazımızdaki bu açıklamaya göre;
Bu gün en verimli balık günlerinden birini yaşıyoruz. Moonphase yazılımının görüntüsünde de 25 Temmuz yeşille taralı olarak görünüyor ve dolayısıyle bu gün balıkçılığın verimli olacağı'nı söylüyor.
Fakat resmin sağ alt köşesinde de görüldüğü gibi bu gün ay 18:36 da doğacak, 03:36 da batacak. Güneşin batış saati 19:06, doğuş saati 04:26.
Yani; ay doğduğunda henüz güneş batmamış olduğundan ayın doğumunun ve varlığının balık avcılığına bir etkisi olamaz. Çünkü ay batıncaya kadar gündüz etkisi devam edecektir. Öyleyse bu gece ayın doğuşunu değil batışını takip etmek gerekiyor.
Sabaha karşı saat 03:30 gibi oltacılık açısından çok verimli bir süre başlayacak ve saat 05:00 hatta 06:30 a kadar bu bereket devam edebilecektir.
--------
12 Ağustos 2010
Konuya Önümüzdeki Bir Haftanın Analiziyle Deval Edelim.

Moonphase yazılımının ekran görüntüsü aşağıdaki şekildedir.

Ekran görüntüsünde bu gün (12 ağustos) ve önümüzdeki iki gün "iyi balık günleri" olarak görünüyor. Fakat ayın doğuş saati ayın 12 sinde 07:29, 13 ünde 08:45, 14 ünde 10:00 olarak görülüyor. Yani ay bu üç günde gündüz doğuyor. Ay doğmadan önceki bol balıklı saatler güneşin etkisinde olduğundan ayın etkisi olamaz.
Ayın batış saatleri ise 12, 13 ve 14 ağustos için sırasıyla; 19:45, 20:14 ve 20:44 olarak görülüyor. Yani batış zamanı da gündüze denk geldiğinden ay batmadan önceki iki-üç saatte de ayın etkisi olamaz.

Sonuç olarak; ayın balık avı üzerindeki etkisi kesindir ama işimizi moonphase yazılımının yeşille taralı "good fish days" seçimine bırakmayıp o günlerde ay batmadan önce ve sonraki 3 saatin gündüz saatlerine denk gelip gelmediği kontrol edilmelidir.

1 yorum:

Apartman Balıkçısı dedi ki...

Karaburun Kum Bükü'nde 24/25.07.2010 tarihinde tam dediğiniz gibi olmuş. Ayın batışı ile saat 6-6:30'a kadar verimli bir avcılık yapılmış.